PODZIMNÍ CIBULOVINY V PRODEJI! SADBOVÝ ČESNEK V PRODEJI!

sčítání ptáků na krmítkách

Zrníčka do zobáčku

Přikrmováním v chladných měsících můžete mnohým ptákům zachránit život

Sezóna přikrmování je tady, v listopadu už musí krmítka ven. Teploty klesají a nabídka potravy pro ptáky se snižuje. Při větších mrazech můžeme ptákům krmením takřka zachránit život. Odměnou je možnost pozorovat jedinečné divadlo, ve kterém se nám zblízka předvedou nejen běžní obyvatelé přilehlého parku či zahrady, ale i druhy, které po zbytek roku žijí skrytě nebo je u nás lze zastihnout výhradně v zimě. Pozorováním a sčítáním ptáků na krmítkách můžeme navíc odhalit zajímavé výsledky o chování zimujících ptáků, o kterém toho zatím víme velmi málo.

Připravte se 

Pokud jste příznivci tzv. občanské vědy, zapište si do kalendářů datum 10. – 12.1. 2020. V tomto termínu organizuje Česká společnost ornitologická již druhý ročník Sčítání ptáků na krmítkách, kterého se loňský rok účastnilo více než 14 000 sčitatelů. Sčítání nabízí také velmi zajímavou možnost, jak se zapojit do sběru velmi cenných dat o přezimujícím ptactvu v ČR.

Jak se zapojit

Sčítat je tak snadné. Vše potřebné najdete na ptacihodinka.birdlife.cz, kde probíhá registrace a následné vkládání výsledků pozorování. Na webu nově najdete videonávody, které vám pomohou připravit se na sčítání ještě lépe.
 

Pravidelnost je důležitá

Pokud se budeme držet několika zásad, můžeme našim ptákům přikrmováním významně pomoci. Musíme mít také na paměti, že umístěním krmítka na svou zahradu či balkon (i parapet okna) na sebe bereme velkou zodpovědnost. Ptáci tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají pravděpodobně také s naším krmítkem a pokud v něm bude potrava chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Pokud se tedy rozhodneme ptáky přikrmovat, měli bychom to dělat pravidelně a poskytovat stále přibližně stejné množství potravy.

Zásady správného přikrmování

  • Krmíme od listopadu do března.
  • Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
  •  Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů a keřů, ve kterých by mohli číhat predátoři. 
  •  Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
  •  Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.
  •  Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené, přepálené apod.
  •  Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.
  •  Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.
  • Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme pozorovat.

Krmítko, prostři se

Z možností, jak ptákům poskytovat potravu na klidném a bezpečném místě, je ta nejjednodušší právě přikrmování na krmítku. Krmítka FINCH a DOMEK  jsme vyvíjeli s mladými českými designéry.

Na prvním místě je vždy funkčnost a tu se nám podařilo sladit s moderním designem. Krmítka jsou vyrobena z kvalitního plastu, chrání krmení proti dešti i sněhu a zvýšené okraje zajišťují, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly.  Lze je zavěsit nebo připevnit na tyč či na zábradlí. Jejich výhodou je také snadná údržba a nízká hmotnost. Díky spolupráci na vývoji a testování s Českou společností ornitologickou, jsou obě krmítka certifikovaná.

„Spolupráce s ČSO je pro nás dlouhodobě vzájemně obohacující. Díky ní lépe vnímáme potřeby ptáků a jsme schopni je promítnout do vývoje našich produktů. Věříme, že letošní první ročník sčítání přivede k ptactvu nejen odborníky, ale i všechny, kdo mají ptáky rádi. Přikrmování ptáků není jen otázkou vesnic a zahrad, ptáci vnášejí život i do našich měst. Projekt ptačích krmítek nás přináší o krok blíž přírodě a my jsme rádi, že můžeme být při tom,“ dodala Kateřina Kudrnová z marketingu Plastia.

Celoroční přísun vody

Přístup k vodě je pro ptáky nezbytný hlavně ve městech, kde jsou přírodní vodní zdroje omezené. Ptáci potřebují pít celý rok, důležitá je pro ně i možnost koupele, čistí si tak peří a zbavují parazitů. Letos jsme produktovou řadu zaměřenou na péči o ptactvo a hmyz rozšířili o pitko FINCH. Design vychází ze stejnojmenného krmítka, má variabilní uchycení a snadno se čistí. Jedná se o modulární produkt. Lze jej jednoduše rozebrat a pomocí dalších komponent sestavit do  krmítka. Komponenty na krmítko plánujeme zařadit do nabídky v příštím roce.

zdroj. plastia.cz