Sadba česneku pro podzimní výsadbu DUKÁT, TOPAZ, OZIMÁ SAZEČKA AKADO stále v prodeji!

Novinky

Otevřeli jsme nové ZAHRADNICTVÍ U VODIČKŮ.

Prodejna je nám již malá.

A proto jsme otevřeli nové zahradnictví na Zbraslavi. :-)  Těšit se můžete na větší výběr rostlin sezónních i trvalých. Dále budeme pokračovat v prodeji sadby zeleniny a hlavně mnoha odrůd rajčat jak je u nás zvykem. V zahradnictví máme i větší prostory pro květináče a truhlíky a mnoho dalších zahradnických potřeb, které se nám do obchůdku nevešly. 

Budeme se těšit na Vaší návštěvu a rádi Vás uvidíme i když nás přijdete jen podpořit. 

Děkujeme za přízeň Vodičkovi.

 

 

JAK A ČÍM KRMIT PTÁČKY NA KRMÍTKU?

zdroj forestina.cz

Začíná doba, kdy bychom neměli zapomínat na přikrmování venkovních ptáčků, kteří neodlétají do teplých krajin, ale zůstávají u nás po celou zimu. Pokud je zima tuhá a dlouhá, začínají strádat nedostatkem potravy a mnozí mohou i uhynout. Stahují se do parků a zahrad, a vyhledávají pomoc ze strany člověka. Když jim nachystáme krmení, mnohdy jim můžete zachránit život.
Jak to ale udělat tak, abychom ptáčkům více neuškodili, než prospěli?

Způsobů jak ptáčky v zimě přikrmovat je mnoho, nejrozšířenější a nejznámější je přikrmování na krmítku, které se již dnes stává běžnou součástí zahrad a okenních parapetů.
Nejvhodnějším materiálem pro výrobu krmítka je dřevo. Při výrobě či koupi krmítka musíme dbát na to, aby bylo dostatečně prostorné, tak aby umožnilo konzumovat potravu i větším ptačím druhům. Důležité je také, aby bylo krmítko chráněné před vlhkostí a deštěm, proto by mělo být zastřešené anebo umístěné tak, aby do něj nepršelo. Střecha by proto měla přesahovat nejlépe dno krmítka, které je dobré opatřit ohrádkou, aby potrava zbytečně nevypadávala ven. Vhodné a bezpečné umístění krmítka je na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 – 3 m od nejbližších stromů a keřů. 

Co patří na krmítko?
Potravu dáváme do krmítka vždy v takovém množství a stavu, aby neplesnivěla a nehnila. Pokud zajistíme pestrost jídelníčku, krmítko pak bude navštěvovat více ptačích druhů.
Ptákům můžete předkládat jakákoliv semena: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepku, pšenice, drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou spolehlivým zdrojem energie. Ze zahrádky jim můžeme nabídnout nasbírané plody a bobule, např. jeřabiny, ptačí zob, plody bezu černého, hlohu, rakytníku apod. Pro zpestření můžete přidat i nakrájená jablka, ovesné vločky, kousky syrového masa, strouhanou mrkev, tvaroh, a samozřejmě neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.

V obchodech lze také zakoupit přímo speciální míchané směsi pro zimní krmení ptáků, sypké či v podobě praktických lojových koulí, které lze zavěsit i jinam, nežli do krmítka.

Čím zásadně nekrmit !
V první řadě nesmí být v krmítku potraviny zkažené, plesnivé či nahnilé. Nevhodnou potravou můžete ptákům přivodit vážné zažívací obtíže až smrt! Než špatně, tak raději nepřikrmujte vůbec.
Ptáčky bychom nikdy neměli krmit nekvalitní a zkaženou potravou, kuchyňským odpadem (plesnivý chléb a zbytky), čerstvým pečivem, suchými těstovinami, slanými, kořeněnými výrobky, uzenými výrobky, přepálený lojem či žluklým máslem.

Kdy začít s krmením?
S krmením můžeme začít již začátkem listopadu. Z kraje zimy ptáčky krmíme jen v malých dávkách, v tuto dobu ještě mají hodně hmyzu a též jsou dostupné ještě podzimní bobule. Dávky zvyšujeme až při mrazech a souvislé sněhové pokrývce, kdy se ptáci nemohou dostat k přirozeným zdrojům potravy. Přikrmovat můžeme až do začátku jara.

Objednat můžete zde

Podzimní hnojení

ZDROJ. FORESTINA.CZ

Nejen na jaře, kdy máme radost z toho, že po zimě znovu můžeme začít pěstovat květiny a zeleninu, je třeba hnojit. I po sklizni se musíme o zahrádku a záhony starat. O zákonitostech a směrech podzimního hnojení, které musíme dodržet, abychom byli úspěšní, si dnes povíme.
Na podzim hnojíme ze dvou rozdílných důvodů: buď připravujeme rostliny k lepšímu přezimování, nebo dodáváme do půdy zásobní živiny.

Hnojením zásobním se rozumí hnojení hlavně prvky jako je fosfor, draslík a vápník. Tyto živiny jsou v půdě vázány a rostliny si je postupně odebírají, proto je vhodné mít v půdě tyto prvky optimálně zastoupeny. Protože v průběhu vegetace máme málo možností, jak tyto živiny rostlinám dodat, je vhodné je do půdy dostat na podzim při rytí záhonů. Fosfor můžeme aplikovat ve formě granulovaného superfosfátu, draslík například draselnou solí nebo síranem draselným. Můžeme také použít hnojivo NPK, pokud se smíříme s tím, že dusík obsažený v tomto hnojivu nám do jara v půdě nevydrží. Pokud toto přihnojení provedeme právě na podzim, v průběhu zimy hnojiva uvolní živiny a budou připraveny na jarní sezonu. Pokud toto hnojení provedeme až na jaře, dojde k uvolnění živin až v průběhu sezony a to již může být významně ovlivněn výsledek našeho snažení.

Vápník jednou za čtyři roky
Samostatnou kapitolou zásobního hnojení je dodání vápníku. Hnojení vápníkem by se mělo provádět jednou za čtyři roky, to je přesně doba, po kterou dochází k rozpadu a uvolnění vápníku z mletého dolomitického vápence. Toto hnojivo je vlastně nerost namletý na jemný prášek a vápník se z něho uvolňuje postupně po dobu čtyř let. Po celou tuto dobu vápenec ovlivňuje i kyselost půdy, a tak nemůžeme čekat po aplikaci vápence výsledky již v prvním roce. Je to dlouhodobý proces. Vápenec lze aplikovat rozhozem před rytím, nebo například plošným rozhozem na trávník, kde nám na jaře tající sníh pomůže se zapravením do hustého travního drnu. Zajímavé je také využití granulovaného dolomitické vápence. Lépe se s ním pracuje a snáze dodržíme zvolenou dávku než s klasickým jemně mletým vápencem. Důležité upozornění: nepoužívejte klasické nehašené stavební vápno! Při bouřlivé chemické reakci vyvolané stykem tohoto vápna s vodou dojde k poškození trávníku i kultur v půdě. Opravdu je třeba použít vápenec dolomitický určený pro pěstování rostlin.

Organická hnojiva z přírody
Dalším typem zásobního hnojení je hnojení organickými hnojivy. V dřívějších dobách žádná anorganická hnojiva nebyla a naši předci používali k hnojení hlavně klasický hnůj. Ten také zapravovali do země převážně na podzim, protože věděli, že v půdě přes zimu dojde k rozložení pevných částí hnoje a budou mít na jaře živiny připravené. Dnes máme hnůj k dispozici také ve formě granulí, z nichž se živiny uvolňují o něco rychleji než z klasického hnoje a podzim je to pravé období pro dodání kravského či koňského granulovaného hnoje s rohovinou do záhonů. Lze využít i granulované slepičince, které oproti ostatním i organickým hnojivům obsahují velké množství fosforu. Takže směsí například koňského hnoje s rohovinou a slepičinců dodáte záhonům skvělý organický koktejl, po kterém rostliny na jaře najdou záhony připravené a plné všech potřebných živin. Organickými hnojivy dodáváme do půdy nejen potřebné živiny, ale zvyšujeme i obsah humusu v půdě a tak i její úrodnost.

Příprava na přezimování
Na podzim nás čeká také příprava vytrvalých rostlin na zimu. Konifery, trávníky, růže a stálezelené keře potřebují v této době jinou výživu. V průběhu vegetace chceme, aby byly co možná nejzelenější, a tak je intenzivně hnojíme dusíkem. To pro tyto rostliny ale představuje na podzim velké nebezpečí. Dusík sice umožňuje rychlý nárůst zelené hmoty, ale buňky jsou křehké a měkké a v zimě by zmrzly. Proto je třeba tyto rostliny změnou hnojení připravit na zimní mrazy. S aplikací podzimních hnojiv není třeba otálet a je možné začít již v průběhu srpna tak, aby měly rostliny dostatek času se na zimu připravit.
Trávník v polovině srpna začneme intenzivně hnojit podzimním trávníkovým hnojivem, které má vyvážený poměr živin a větší obsah draslíku a tím zpevní buněčnou stěnu trav. Podzimním trávníkovým hnojivem se vyplatí hnojit trávník i v průběhu vegetace, hlavně v období extrémního sucha, protože složení živin v tomto hnojivu významně ovlivňuje i hospodaření s vodou v rostlinách. V průběhu podzimu budou stačit maximálně tři aplikace a trávník perfektně přezimuje.
Konifery ošetříme některým z podzimních hnojiv na jehličnany. Tato hnojiva pomohou k rychlejšímu vyzrávání dřeva, zpevní buňky nových přírůstků a posílí jehlice. Opět začneme s přihnojováním již koncem srpna.
Ostatní stálezelené keře a například i růže ošetříme univerzálním podzimním hnojivem.

Tempo pro kompost
Na podzim také můžeme připravit a vydezinfikovat záhony pro jarní setí a vyčistit skleník od plevelů, chorob, škůdců z letošní sezony. Stačí po zrytí aplikovat dusíkaté vápno, které výborně desinfikuje, vyčistí a připraví půdu na jarní osetí.

Zbytky po sklizni, kterých je na podzim na zahradě určitě spousta, doporučujeme kompostovat a vytvářet si tak svůj vlastní kompost, který je tím nejlepším, co můžeme svým záhonům dopřát. A protože na podzim v kompostu shromáždíme velké množství materiálu a potřebujeme nastartovat intenzivnější proces rozkladu, doporučuji použít Urychlovač kompostu – směs mikroorganismů, které rychle rozkládají dřevité stonky a urychlují zrání kompostu. Kompost tak bude pracovat výborně přes celou zimu a na jaře bude připraven k použití.

 

Koření - Petr Stupka

Novinka v našem sortimentu. Kořenící směsi Petra Stupky.....video recepty u jednotlivých koření...

sčítání ptáků na krmítkách

Zrníčka do zobáčku

Přikrmováním v chladných měsících můžete mnohým ptákům zachránit život

Sezóna přikrmování je tady, v listopadu už musí krmítka ven. Teploty klesají a nabídka potravy pro ptáky se snižuje. Při větších mrazech můžeme ptákům krmením takřka zachránit život. Odměnou je možnost pozorovat jedinečné divadlo, ve kterém se nám zblízka předvedou nejen běžní obyvatelé přilehlého parku či zahrady, ale i druhy, které po zbytek roku žijí skrytě nebo je u nás lze zastihnout výhradně v zimě. Pozorováním a sčítáním ptáků na krmítkách můžeme navíc odhalit zajímavé výsledky o chování zimujících ptáků, o kterém toho zatím víme velmi málo.

Připravte se 

Pokud jste příznivci tzv. občanské vědy, zapište si do kalendářů datum 10. – 12.1. 2020. V tomto termínu organizuje Česká společnost ornitologická již druhý ročník Sčítání ptáků na krmítkách, kterého se loňský rok účastnilo více než 14 000 sčitatelů. Sčítání nabízí také velmi zajímavou možnost, jak se zapojit do sběru velmi cenných dat o přezimujícím ptactvu v ČR.

Jak se zapojit

Sčítat je tak snadné. Vše potřebné najdete na ptacihodinka.birdlife.cz, kde probíhá registrace a následné vkládání výsledků pozorování. Na webu nově najdete videonávody, které vám pomohou připravit se na sčítání ještě lépe.
 

Pravidelnost je důležitá

Pokud se budeme držet několika zásad, můžeme našim ptákům přikrmováním významně pomoci. Musíme mít také na paměti, že umístěním krmítka na svou zahradu či balkon (i parapet okna) na sebe bereme velkou zodpovědnost. Ptáci tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají pravděpodobně také s naším krmítkem a pokud v něm bude potrava chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Pokud se tedy rozhodneme ptáky přikrmovat, měli bychom to dělat pravidelně a poskytovat stále přibližně stejné množství potravy.

Zásady správného přikrmování

  • Krmíme od listopadu do března.
  • Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
  •  Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů a keřů, ve kterých by mohli číhat predátoři. 
  •  Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
  •  Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.
  •  Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené, přepálené apod.
  •  Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.
  •  Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.
  • Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme pozorovat.

Krmítko, prostři se

Z možností, jak ptákům poskytovat potravu na klidném a bezpečném místě, je ta nejjednodušší právě přikrmování na krmítku. Krmítka FINCH a DOMEK  jsme vyvíjeli s mladými českými designéry.

Na prvním místě je vždy funkčnost a tu se nám podařilo sladit s moderním designem. Krmítka jsou vyrobena z kvalitního plastu, chrání krmení proti dešti i sněhu a zvýšené okraje zajišťují, aby semínka a ostatní ptačí dobroty z krmítka nevypadávaly.  Lze je zavěsit nebo připevnit na tyč či na zábradlí. Jejich výhodou je také snadná údržba a nízká hmotnost. Díky spolupráci na vývoji a testování s Českou společností ornitologickou, jsou obě krmítka certifikovaná.

„Spolupráce s ČSO je pro nás dlouhodobě vzájemně obohacující. Díky ní lépe vnímáme potřeby ptáků a jsme schopni je promítnout do vývoje našich produktů. Věříme, že letošní první ročník sčítání přivede k ptactvu nejen odborníky, ale i všechny, kdo mají ptáky rádi. Přikrmování ptáků není jen otázkou vesnic a zahrad, ptáci vnášejí život i do našich měst. Projekt ptačích krmítek nás přináší o krok blíž přírodě a my jsme rádi, že můžeme být při tom,“ dodala Kateřina Kudrnová z marketingu Plastia.

Celoroční přísun vody

Přístup k vodě je pro ptáky nezbytný hlavně ve městech, kde jsou přírodní vodní zdroje omezené. Ptáci potřebují pít celý rok, důležitá je pro ně i možnost koupele, čistí si tak peří a zbavují parazitů. Letos jsme produktovou řadu zaměřenou na péči o ptactvo a hmyz rozšířili o pitko FINCH. Design vychází ze stejnojmenného krmítka, má variabilní uchycení a snadno se čistí. Jedná se o modulární produkt. Lze jej jednoduše rozebrat a pomocí dalších komponent sestavit do  krmítka. Komponenty na krmítko plánujeme zařadit do nabídky v příštím roce.

zdroj. plastia.cz

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem